Crafted from stainless steel with a brushed satin finish, this rangehood seamlessly blends into your kitchen's aesthetics, offering both elegance and functionality. Its fully integrated design and electronic controls make it a breeze to operate, adding a touch of modern sophistication to your culinary space.
With three speed settings, including an intensive/turbo option for rapid extraction, this rangehood ensures efficient ventilation for any cooking situation. The automatic switch-off feature allows it to continue refreshing the air after your cooking session, making sure your kitchen stays pristine. Equipped with four LED lights and filter replacement indicators, Smeg leaves no detail unattended. Say goodbye to lingering odours and hello to a stylish and efficient kitchen with the Smeg 60cm Undermount Rangehood.
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | KDIAM60AX |
| Weight (kg) | 12.7 kg |
| Depth (mm) | 295 mm |
| Height (mm) | 315 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Power (W) | 275 W |
| Accessories included | 2 x Stainless Steel Grease Filters. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This model can be ducted externally using the optional extra ducting kits available Online to add to your order.
Recirculation Kits: If Recirculating these accessory Kits are available directly through the supplier's spare parts division.
|
| Finish Colour Description | Stainless Steel Facia Panel. |
| Rangehood Model Number | KDIAM60AX |
| Installation Note | Built Into an Overhead Cupboard. |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 679 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | Rangehood Style: Built Into an Overhead Cupboard Installation. Controls: Push Button Control panel. Lighting: 2 x 1.3 Watt LED Lights. Speeds: 3 x Speed Fan Levels Plus Intensive Speed. Filters: 2 x Mesh Filter Ducted or Recirculation: Ducted and Recirculation options. Duct Outlet Dimensions: 150mm Dishwasher Safe Filters: Yes, Stainless Steel Filters. Ducting Kits: This model can be ducted externally using the optional extra ducting kits available Online to add to your order. Recirculation Kits: If Recirculating these accessory Kits are available directly through the supplier's spare parts division. |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Programmable timer | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Boost function | |
| Clean filter indicator |
| Lowest Operating Noise | 50 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 72 dB |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Origin | Italy |
|---|
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 8017709281175 |
Compare to similar items
Smeg 60cm Undermount Stainless Steel Rangehood KDIAM60AX
| Max Air Capacity | 679 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 275 W |
Smeg 120cm Integrated Undermount Rangehood Stainless Steel KDIAM120AX
| Max Air Capacity | 1555 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 555 W |
Smeg 90cm Stainless Steel Under Cupboard Rangehood KDIAM90AX
| Max Air Capacity | 1555 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 550 W |
Smeg 60cm Undermount Rangehood with AutoVent2.0 Matte Black KSGAU6P4MB
| Max Air Capacity | 660 m³/h |
|---|
Smeg 60cm Undermount Rangehood with AutoVent2.0 Stainless Steel KSGAU6P4X
| Max Air Capacity | 660 m³/h |
|---|
Smeg 90cm Undermount Rangehood with AutoVent2.0 Matte Black KSGAU9P4MB
| Max Air Capacity | 697 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 90cm Undermount Rangehood with AutoVent2.0 Stainless Steel KSGAU9P4X
| Max Air Capacity | 697 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 90cm Universale Undermount Rangehood Stainless Steel PUM910X
| Max Air Capacity | 700 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 190 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
