This 18-inch Zero Clearance Liner is specifically designed for use in custom outdoor kitchens. Designed to fit the BIB18IR Dual Infrared Drop-In and BIB18RT Dual Range Burners this Zero Clearance Liner allows combustible building materials to be installed near or against the liner without fear of combustion or heat damage. This makes for greater flexibility when installing Drop-In Burners in an outdoor kitchen application.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BI-2423-ZCL |
|---|---|
| Weight (kg) | 14.1 kg |
| Depth (mm) | 584 mm |
| Height (mm) | 286 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years Limited Warranty |
|---|
Other Features
| Features |
|---|
Other
| EAN | 629162137494 |
|---|
Compare to similar items
Napoleon Built-In 700 Series Natural Gas Infrared Side Burner BIB10IRNSS-AU
$895
| Material | Stainless Steel |
|---|
Napoleon Built-In 700 Series LPG Infrared Side Burner BIB10IRPSS-AU
$895
| Material | Stainless Steel (304 Grade) |
|---|
Napoleon Built-In BBQ 700 Series Natural Gas Ring Side Burner BIB10RTNSS-AU
$895
| Material | Stainless Steel |
|---|
Napoleon Built-In 700 Series 38" with Infrared Rear and Bottom Burners Natural Gas BIG38RBINSS-1-AU
$4,495
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
