Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CVA7840 |
|---|---|
| Depth (mm) | 475 mm |
| Height (mm) | 456 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | CleanSteel |
| Has Milk Frother | Yes |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● Large touch display with movement sensor – M Touch + MotionReact ● Individual coffee enjoyment with 3 bean containers – CoffeeSelect ● Perfect care – fully automatic with AutoDescale and AutoClean ● Perfectly positioned – thanks to the patented CupSensor |
|---|
Coffee Machine Details
| Coffee Machine Type | Built-In |
|---|
Other
| Built In | |
|---|---|
| EAN | 4002516140696 |
Compare to similar items
Miele VitroLine Built-In Coffee Machine - Matte Black CVA7845MATTEBLACK
$10,499
| Coffee Machine Type | Built-In |
|---|
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-1 of 1 reviews
Most Recent
too time consuming to use
too complicated to use successfully. Cleaning and using too time consuming. Why have to remove items for carrying out cleaning process more hassle and more items to get broken through mis use. the drip tray never as well as the beans containers do not fit easily and am constantly told not fitting etc. again unnecessary time consuming. Keeping clean another issue and understanding the language of some processes not my style
.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
