Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | KM7564FL |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 620 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 600 mm |
Burners
| Integrated Deep Fryer | |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Teppanyaki Plate |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
Other Features
| Control type | Touch controls |
|---|---|
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface |
Electrical Connection
| Connected load | 7.3 kW |
|---|
Other
| EAN | 4002516203216 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Miele 80cm Induction Cooktop with PowerFlex - Matte Black KM7576-2FL
$6,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Material | Elegant glass ceramic surface |
| Power (W) | 9200 W |
Miele 93cm Induction Cooktop KM7897-2FL
$8,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 916 mm |
Miele 93cm Induction Cooktop with PowerFlex KM7594-2FL
$7,599
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Material | Ceramic Glass |
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 916 mm |
| Power (W) | 9200 W |
Miele 80cm Induction Cooktop KM7678-2FL
$7,299
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 780 mm |
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-1 of 1 reviews
Most Recent
Induction cook top
I have had Miele induction for 20 years, until my last one died. Hence the purchase of this new one. While the functionality is 'new age', the ease of the controls takes some getting used to. I am still learning about the use of the timer - quite tricky and no instructions on how to set the time. The heat controls seem to be a bit different from my earlier induction cook top, but I'm still working that out. The best feature is the fact I can get a large pot on the double cooktop and more of it is connected to the heat.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

