Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DA2360 |
|---|---|
| Depth (mm) | 297 mm |
| Height (mm) | 335 mm |
| Width (mm) | 584 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 600 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
Other Features
| Features | ● Customized kitchen design – fully integrated in 23 (584)Inch width ● Space saving – suitable for narrow wall units from 11.8" deep ● Efficient filtration – 10-ply stainless steel grease filters ● Safe and easy to clean – Miele CleanCover |
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 1 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 64 dB |
|---|
Other
| EAN | 4002515778289 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-1 of 1 reviews
Most Recent
Great product
Great product. Not very noisy. Very efficient. Our second one. Replaced the AEG rubbish we had in this house.. would definitely recommend
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
