Enjoy convenient access with EasyOpen and the slimline door handles, complemented by the stylish SmartSteel rear wall. With features like the PowerCooling system, VarioSpace and NoFrost, this unit delivers optimal performance while maintaining energy efficiency and sleek aesthetics.
The aluminium handle ensures effortless access, while the seven transparent freezer drawers offer ample storage for bulk purchases. Meanwhile, the EasyTwist ice maker simplifies ice cube production without a fixed water connection.

Touch display
the touch display enables easy and intuitive operation of your Liebherr. All functions are clearly arranged on the display, with selecting functions and checking the temperature available at your fingertip.

PowerCooling system
The fan – as powerful as it is quiet – distributes the cold air efficiently throughout the entire refrigeration compartment. This ensures cold air is distributed as evenly as possible.

NoFrost system
NoFrost protects the freezer compartment from unwanted icing, which consumes a lot of energy and can be expensive. NoFrost means no more tedious and time-consuming defrosting is required.

EasyTwist ice maker
Thanks to EasyTwist, you can prepare a supply of ice cubes quickly and easily - without needing a fixed water connection. Simply fill the tank, let it freeze and then release the frozen cubes with a simple twist.
Specifications & Manuals
| Model Number | XRFSDH5220 |
|---|---|
| Depth (mm) | 675 mm |
| Height (mm) | 1855 mm |
| Width (mm) | 1204 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Plumbing required | No |
| Fridge Type | Pigeon Pair |
|---|---|
| Features |
Liebherr 278L Upright Freezer with SuperFrost and VarioSpace SFNSDH5227 |
| Display Panel | LCD |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | NZ Warranty: 3-year manufacturer’s warranty applies in New Zealand. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 677 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 399 L |
| Freezer Volume | 278 L |
| Energy Consumption(kWh/annum) | 293 |
|---|---|
| Energy Rating Fridge Mode | 6 Stars |
| Energy Rating Freezer Mode | 5.5 Stars |
| Default Door Hinge | Side by Side |
|---|---|
| Number of Doors | 2 |
| Origin | Bulgaria (Fridge) and Germany (Freezer) |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Pigeon pair |
|---|---|
| Energy consumption | 293 Kwh |
| Ice Cube Tray | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 4415556683724 |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
