Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 15662 |
|---|---|
| Weight (kg) | 12 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 415 mm |
| Width (mm) | 320 mm |
| Power (W) | 1450 W |
| Finish Colour | White |
| Has Milk Frother | Yes |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Temperature Control | Electronic |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.1 m |
Coffee Machine Details
| Coffee Capsule Type | None |
|---|---|
| Bean Capacity | 280 g |
| Programmable Coffee Strength | |
| Pump Pressure | 15 Bar |
| Coffee Machine Type | Automatic |
Small Appliance Ranges
| JURA Range | E-line |
|---|
Country of Origin
| Origin | Portugal |
|---|
Other
| Water reservoir | 1.9 L |
|---|---|
| EAN | 7610917156627 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
JURA E8 INTC Piano White Automatic Coffee Machine 15662
$3,006
| Power (W) | 1450 W |
|---|---|
| Coffee Machine Type | Automatic |
JURA Z10 Automatic Coffee Machine 15423
$5,250
| Power (W) | 1450 W |
|---|---|
| Coffee Machine Type | Automatic |
JURA C8 INTA Automatic Coffee Machine Piano Black 15690
$2,327
| Coffee Machine Type | Automatic |
|---|
53 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 53 reviews
Most Recent
Well worth the price
Very happy with the coffee machine so far. Has definitely lived up to its expectations.
Great auto coffee machine with easy of use.
[This review was collected as part of a promotion.] Great ciffee machine. Quality milk frothing at good temperature output
Great and Easy Machine
Really easy machine to use, self cleaning to a point and makes great coffee. Before purchasing did my homework on several brands and what stood out was the simplicity of use, quality of coffee and if unexpected problems arose the service Jura provided to rectify. Jura consistently stood out in those categories.
We have had machine for approximately 3 months and no issues with anything.
They are a bit expensive and my wife was a bit dubious purchasing, however you generally get what you pay for, she is very happy with machine.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
