Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | THY3200W |
|---|---|
| Weight (kg) | 7 kg |
| Depth (mm) | 90 mm |
| Height (mm) | 1270 mm |
| Width (mm) | 120 mm |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | "- Attractive all 'off-white' design electric heater
- Instantaneous heat with an opaque carbon filament element. 3200W, 13.3 Amps
- High quality construction with hexagonal grill design, gentle glowing high temperature element for the hard-to-heat applications. Suitable for both indoor & outdoor use
- High heat output covers approx. 14 m2 in an enclosed outdoor area.
- Multiple mounting options for easy & convenient installation - ceiling, wall & suspension mounting with standard bracket. Must be hard-wired by a licenced electrician.
- Efficient, cost effective heating, with low running costs (approx. 80c per hour)" |
|---|---|
| Outdoor |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 9334038004497 |
|---|
Compare to similar items
Heatstrip ® Intense Infrared heater with Remote & App control 3200w THB3200BA
$749
| Power (W) | 3200 W |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
