This sleek, slimline heater with a smooth German Schott glass front is the perfect all-black electric heating solution for instant performance. Easily control the heater with the included remote and app, with a timer rang-ing from 0-24 hours and 3 different heating levels. Whether you need localised or direct spot heating indoors or outdoors, this heater is sure to meet your needs.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | THG2400BA |
|---|---|
| Weight (kg) | 7.8 kg |
| Depth (mm) | 76 mm |
| Height (mm) | 920 mm |
| Width (mm) | 187 mm |
| Power (W) | 2400 W |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Electrical Connection
| Maximum current rating | 10 A |
|---|
Other
| EAN | 9334038006026 |
|---|
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
