Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | HDHP90AN1 |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 54 kg |
| Depth (mm) | 681 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 1 x Drying Rack, 1 x Drain hose. |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Yes |
| Stacking kit included | |
| Drain hose included | Yes |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
Other Features
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease | |
| Sensor Dry |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 145 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 2 m |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Programs
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Shirts | |
| Refresh Dry | |
| Bedding | |
| Towels | |
| Time Dry |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Functions
| Energy Saving Function | |
|---|---|
| Allergy |
Smart Features
| Water Tank Full Indicator | |
|---|---|
| WiFi-enabled |
Other
| Primary Product Category | Heat Pump Dryers |
|---|---|
| Energy consumption | 145 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 14 |
| Rear Venting | |
| EAN | 9415112614358 |
| Eco Program | |
| Wool Finish |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Haier 9kg Heat Pump Dryer with Steam Refresh HDHP90AN1
$1,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Haier 8kg Heat Pump Dryer HDHP80AN1
$1,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Haier 8kg Heat Pump Dryer HDHP80AW1
$1,549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
38 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 38 reviews
Most Recent
*****BRILLIANT PRODUCT*****
[This review was collected as part of a promotion.] I wasn’t sure if I wanted to buy this machine. I have never owned a heat pump dryer before. I’m so glad I did. It is the best dryer I have ever used
Amazing dryer super quiet
Definitely recommend this dryer
It drys very quick, so easy to clean and super quiet
Great machine. Easy to operate.
Great machine. I purchased this to replace a broken vented clothes dryer.
HDHP90AN1 can just dry my clothes just right.
Not damp and not so dry as the vented dryer did, then I need to worry about whether it damages my clothes.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
