Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dishwasher type | Freestanding |
|---|---|
| Model Number | HDW15F4S1 |
| Weight (kg) | 51 kg |
| Depth (mm) | 599 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Accessories included | 1 x 1480mm Drain Hose |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 15 |
| Finish Colour | Satina |
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | Satina Fascia Panel. |
| Installation Note | This model is able to be installed under a kitchen benchtop or placed freestanding for installation. |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Control type | Touch controls |
| Cutlery Drawer | |
| Display Panel | LED |
| Time delay | |
| Door open alarm | |
| Pause Button | |
| Cutlery basket |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 206 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Length of cord | 1.45 m |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 11.1 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Litres Per Cycle | 11.1 Ltr/Cycle |
Noise Level
| Noise when working | 42 dB |
|---|
Programs
| Number of Programs | 8 Programs |
|---|---|
| Half load option | |
| Rinse | |
| Heavy Wash | |
| Auto Program | |
| Hygiene Wash |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Connectivity
| WiFi |
|---|
Notes
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
Other
| Filtration | Triple Stage Filter System. |
|---|---|
| Lid Included | |
| Primary Product Category | Dishwashers |
| Water consumption | 11.1 L |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| End of Wash Alarm | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Bottom Racks) | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Cup Shelves) | |
| Tall Glass Rack | |
| Dishdrawer | |
| EAN | 9415112616673 |
| Eco Program | |
| Detachable lid | |
| Efficient Product |
Compare to similar items
Haier 60cm Satina Freestanding Dishwasher HDW15F4S1
$1,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 15 |
Haier 45cm Compact Freestanding Dishwasher Silver HDW10F1S1
$999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 10 |
Haier 60cm Freestanding Dishwasher with Sanitise Satina Silver HDW15F1S1
$1,099
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Power (W) | 2050 W |
| Capacity Place Settings | 15 |
Haier 60cm Freestanding Dishwasher Satina Silver HDW15F2S1
$1,299
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Power (W) | 2050 W |
| Capacity Place Settings | 15 |
Haier 60cm Freestanding Dishwasher with Steam Black HDW15F3B1
$1,649
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Power (W) | 2050 W |
| Capacity Place Settings | 15 |
Haier 60cm Freestanding Dishwasher with Steam Satina Silver HDW15F3S1
$1,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Power (W) | 2050 W |
| Capacity Place Settings | 15 |
Haier 60cm Freestanding Dishwasher with Sanitise Black HDW15F1B1
$1,039
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Power (W) | 2050 W |
| Capacity Place Settings | 15 |
Haier 60cm Freestanding Dishwasher Black HDW15F2B1
$1,089
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Power (W) | 2050 W |
| Capacity Place Settings | 15 |
12 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 12 reviews
Most Recent
Haier dishwasher.
First time purchasing with appliances online. Price was the best I could find, free delivery and you're able to pick what date to deliver. Quiet and efficient dishwasher with multiple cycles. Plenty of space on bottom rack for large dishes. Cutlery tray having its own spray arm is great. The door opening to help drying at the end of cycle is handy
Only downfall is that the dishwasher doesn't connect via WiFi of Bluetooth to the app.
Haier Dishwasher
I am very happy with the service and delivery online, the dishwasher is the second one I have bought
Best Dishwasher
I decided it was time to get a dishwasher I purchased this one I loved everything about it Appliances Online were such a good help from start to finish will definitely be ordering from them again .
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
