







The Haier 500 Series 10kg Front Load Washing Machine is built for busy households, combining generous capacity with advanced fabric care. Ultra Fresh Air keeps clothes circulating for up to 12 hours after a cycle, helping them stay fresh, while Dual Spray rinses away detergent residue for a cleaner, more hygienic drum.
Smart Dosing takes the guesswork out of detergent use by automatically dispensing the right amount, while Essence Wash pre-mixes for improved results. Choose from 14 specialist wash cycles, including UV Protect, which uses UV light to eliminate over 99-percent of bacteria at lower temperatures for lasting fabric care.
With a direct motion motor, quiet performance and a 5 Star energy rating, it’s an efficient, dependable choice for modern laundry.
Smart Dosing takes the guesswork out of detergent use by automatically dispensing the right amount, while Essence Wash pre-mixes for improved results. Choose from 14 specialist wash cycles, including UV Protect, which uses UV light to eliminate over 99-percent of bacteria at lower temperatures for lasting fabric care.
With a direct motion motor, quiet performance and a 5 Star energy rating, it’s an efficient, dependable choice for modern laundry.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HWF10DB2 |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 555 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | Black |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Direct Drive Motor | |
| LED Display | |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Auto Balance | |
| Pause Button |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 219 |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02431 |
Programs
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Refresh | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Drum Clean | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Bedding | |
| Towels |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Notes
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
Other
| Washing Machine Type | Front load |
|---|---|
| EAN | 9415112623916 |
| Efficient Product |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Haier 500 Series 10kg Front Load Washing Machine with Ultra Fresh Air Dark HWF10DB2
$1,549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Haier 500 Series 10kg Front Load Washing Machine with Ultra Fresh Air HWF10DW2
$1,549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Haier 500 Series 10kg Front Load Washing Machine Dark HWF10NB1
$1,449
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Haier 7.5kg Front Load Washing Machine White HWF75KW1
$899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Haier 500 Series 12kg Front Load Washing Machine with Ultra Fresh Air Black HWF12DB1
$1,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Haier 9.5kg Front Load Washing Machine White HWFS95NW1
$1,199
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Haier 8.5kg Front Load Washing Machine White HWF85KW1
$999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Haier 8.5kg Front Load Washing Machine Dark HWF85KB1
$999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Haier 9.5KG Front Load Washing Machine Dark HWFS95NB1
$1,199
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
31 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 31 reviews
Most Recent
Haier Washing Machine 2 week Update
Love the quiet cycles, high energy rating, and smart Wi-Fi control from my phone. Highly recommend!
So far so good
I have only had my Haier 500 series 10kg front load washing machine for two weeks but so far it has been great, it’s very easy to use and is very quiet, I highly recommend it.
So simple to use
Great washing machine. First time using a front loader, and I like it already. Lots of modes for all types of wash loads.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.