






The Haier 300 Series 443L Top Mount Refrigerator is designed for homes that need reliable cooling, generous storage and a modern look. Multi-Zone Air technology ensures even cooling across every shelf, keeping food fresher for longer.
The frost-free freezer eliminates the need for manual defrosting, while flexible storage options such as adjustable glass shelves, spacious door compartments and a humidity-controlled crisper bin make it easy to organise fresh produce, drinks, and everyday essentials. An included ice tray adds extra convenience.
Bright, energy-efficient LED lighting ensures clear visibility throughout, while the reversible flat door with recessed handle provides a sleek and adaptable fit for any kitchen.
The frost-free freezer eliminates the need for manual defrosting, while flexible storage options such as adjustable glass shelves, spacious door compartments and a humidity-controlled crisper bin make it easy to organise fresh produce, drinks, and everyday essentials. An included ice tray adds extra convenience.
Bright, energy-efficient LED lighting ensures clear visibility throughout, while the reversible flat door with recessed handle provides a sleek and adaptable fit for any kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HRF450TS |
|---|---|
| Weight (kg) | 61 kg |
| Depth (mm) | 695 mm |
| Height (mm) | 1775 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Finish Colour | Silver |
| Finish Colour Description | Satina |
Other Features
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Manual |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 443 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 344 L |
| Freezer Volume | 99 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 309 |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | Yes |
Country of Origin
| Origin | Vietnam |
|---|
Other
| Energy consumption | 309 Kwh |
|---|---|
| French Door Fridges | |
| EAN | 9415112624142 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Haier 300 Series 443L Top Mount Refrigerator Satina HRF450TS
$1,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Haier Series 500 334L Bottom Mount Fridge Freezer Satina HRF346BS
$1,449
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Haier 300 Series 311L Top Mount Refrigerator White HRF330TW
$1,299
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Haier 300 Series 208L Top Mount Refrigerator White HRF210TW
$899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Haier 300 Series 208L Top Mount Refrigerator Black HRF210TG
$899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Haier Series 500 334L Refrigerator Freezer Bottom Mount HRF346BW
$1,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Haier 517L Bottom Mount Refrigerator White HRF510BW
$1,649
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Haier 509L French Door Fridge with Non-Plumbed Water Dispenser Satina HRF510FHS
$1,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Water only |
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Haier 300 Series 443L Top Mount Refrigerator White HRF450TW
$1,549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
37 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 37 reviews
Most Recent
Good value
This is a good value purchase for price conscious or as a second fridge, works exactly as described without unnecessary bells and whistled
Great product
I’m very satisfied with this fridge overall. The 443L capacity is spacious enough for a family, and the top mount design is practical and easy to use. It cools quickly, runs quietly, and the white finish looks clean and simple in the kitchen. The shelves and storage compartments are well designed, making it easy to organize food and drinks. It’s also energy efficient and offers good value for the price. So far, it has been reliable and perfect for everyday use.
The best fridge one can get at discounted price
I am super happy with the washing machine. It was cheap and still the capacity is huge at 443 litres. Also, I liked the interior of the fridge.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.