




FoodSaver Controlled Vacuum Sealer VS7850
Unfortunately, this product is no longer available.
Specifications & Manuals
| Model Number | VS7850 |
|---|---|
| Weight (kg) | 3.75 kg |
| Depth (mm) | 470 mm |
| Height (mm) | 135 mm |
| Width (mm) | 180 mm |
| Accessories included | 28cm roll, 5x pre-cut bags, 5x zipper bags and accessory hose |
| Finish Colour | Silver |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Replacement warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Other small appliances | Vacuum Sealers |
| Primary Product Category | Vacuum Sealer |
|---|---|
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 9311445024652 |
47 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.