Elevate your coffee experience with the 76cm Series 9 Professional Coffee Maker, designed for precision and convenience. Dial in your ideal grind size, temperature, milk level, and strength, then save up to six custom profiles for your perfect brew every time.
With a programmable timer, your coffee maker will start brewing at the ideal time each day, ensuring a fresh cup is ready when you are. The intuitive touch display makes brewing effortless—just tap a button and enjoy a perfectly crafted cup of coffee.
Crafted to complement our 76cm Professional style appliances, this coffee maker blends seamlessly into your kitchen, offering both style and performance for the ultimate coffee solution.
With a programmable timer, your coffee maker will start brewing at the ideal time each day, ensuring a fresh cup is ready when you are. The intuitive touch display makes brewing effortless—just tap a button and enjoy a perfectly crafted cup of coffee.
Crafted to complement our 76cm Professional style appliances, this coffee maker blends seamlessly into your kitchen, offering both style and performance for the ultimate coffee solution.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | EB76PSX3 |
|---|---|
| Weight (kg) | 28.2 kg |
| Depth (mm) | 484 mm |
| Height (mm) | 458 mm |
| Width (mm) | 758 mm |
| Power (W) | 1200 W |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes |
|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Coffee Machine Details
| Pump Pressure | 15 Bar |
|---|---|
| Coffee Machine Type | Built-In |
Other
| Water reservoir | 2.4 L |
|---|---|
| EAN | 9415112842171 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
