




Transform your kitchen into a hub of culinary creativity with the 60cm Series 7 4 Zone Induction Cooktop. Designed for both performance and elegance, this sleek black glass cooktop features durable detailing that complements any modern kitchen aesthetic.
Experience instant heat response and pinpoint temperature control, ensuring your dishes are cooked to perfection every time. The Pause and Recall feature lets you pause cooking and seamlessly resume with your settings restored, while Touch&Slide controls provide effortless adjustments—whether you’re fine-tuning each zone individually or combining them into a powerful SmartZone for larger cookware.
With its blend of advanced technology, energy efficiency, and intuitive design, the Series 7 Induction Cooktop makes cooking smarter, faster, and more enjoyable.
Experience instant heat response and pinpoint temperature control, ensuring your dishes are cooked to perfection every time. The Pause and Recall feature lets you pause cooking and seamlessly resume with your settings restored, while Touch&Slide controls provide effortless adjustments—whether you’re fine-tuning each zone individually or combining them into a powerful SmartZone for larger cookware.
With its blend of advanced technology, energy efficiency, and intuitive design, the Series 7 Induction Cooktop makes cooking smarter, faster, and more enjoyable.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Model Number | CI604ZDTB5 |
| Weight (kg) | 16 kg |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 54 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included |
|
| Cooktop Material | Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Touch and Slide |
| Easy clean cooking surface |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 65 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Functions
| Number of Functions | 9 |
|---|
Burners
| Number of cooking zones | 4 |
|---|
Other
| EAN | 9415112857076 |
|---|
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 7 60cm 4 Zone Induction Cooktop Black CI604ZDTB5
Request Price
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 11 92cm Full Surface Induction Cooktop Black Glass CI926DTB4
$8,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
| Cut Out Width (mm) | 890 mm |
Fisher & Paykel Series 7 60cm Three Zone Induction Cooktop CI603DTB4
$2,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 7 90cm Induction Cooktop Black Glass CI905DTB4
$4,399
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 870 mm |
Fisher & Paykel Series 5 90cm Four Zone Induction Cooktop Black Glass CI904CTB1
$2,998
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
Fisher & Paykel Series 7 76cm Induction Cooktop CI764DTB4
$3,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Fisher & Paykel Series 5 90cm Low Current Induction Cooktop CI904CTPB1
$3,299
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 5 60cm Induction Cooktop Black Glass CI604CTB1
$2,199
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 7600 W |
Fisher & Paykel Series 7 60cm Induction Cooktop Black Glass CI604DTB4
$2,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 7050 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.