Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WL9058G1 |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 750 rpm |
| Weight (kg) | 49 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 1020 mm |
| Width (mm) | 580 mm |
| Finish Colour | White |
Programs
| Heavy | |
|---|---|
| Sheets | |
| Number of Programs | 14 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Hygienic |
Other Features
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Additional Warranty: Parts only SmartDrive™ Motor - 10 years |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 92 L |
|---|---|
| Water Star Rating |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Electrical Connection
| Length of cord | 1500 m |
|---|
Other
| EAN | 9415112922996 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fisher & Paykel 9kg Series 5 Top Loader Washer WL9058G1
$1,639
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Fisher & Paykel Series 5 10kg Top Load Washing Machine with UV Sanitise WL1064G1
$1,579
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | N/A |
Fisher & Paykel Series 7 10kg Top Load Washing Machine with UV Sanitise and Auto Dose WL1064P1
$2,099
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | N/A |
Fisher & Paykel Series 7 12kg Top Load Washing Machine with UV Sanitise WL1264P1
$2,199
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | N/A |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
