Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Vented |
|---|---|
| Model Number | DE7060P2 |
| Drying capacity | 7 kg |
| Weight (kg) | 35 kg |
| Depth (mm) | 578 mm |
| Height (mm) | 825 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Wall Mountable | |
| Accessories included | 1 x Shoe Drying Rack, 1 x Wall Mounting Kit. |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Control panel can be inverted if dryer is wall mounted ** |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/Silver Fascia Panel |
| Stacking kit included |
Programs
| Heavy | |
|---|---|
| Number of Programs | 10 Programs |
| Delicate | |
| Air Dry | |
| Refresh Dry | |
| Time Dry | |
| Easy Iron Dry | |
| Everyday | |
| Sports |
Other Features
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Features |
|
| LED Display | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease | |
| Sensor Dry | |
| Lockable Control Panel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 315 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
Safety Features
| Child lock |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Noise Level
| Highest Operating Noise | 7 dB |
|---|
Smart Features
| Water Tank Full Indicator |
|---|
Other
| Primary Product Category | Vented Dryer |
|---|---|
| Energy consumption | 315 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 10 |
| Front Venting | |
| Rear Venting | |
| EAN | 9415112932759 |
160 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 160 reviews
Most Recent
Good price and very fast delivery
Good brand and good quality , easy to install, pick up the old stuff
perfect choice
purchased and delivered -- works like charm. *Fast* and plenty of control options!
7 series vented dryer
[This review was collected as part of a promotion.] Very happy with my new dryer upgraded from a previous model that l have had for over 10 years
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
