Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | OB76SDPTDB1 |
|---|---|
| Depth (mm) | 610 mm |
| Height (mm) | 690 mm |
| Width (mm) | 760 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Functions
| Number of Functions | 17 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Dehydrate | |
| Bake | |
| Roast | |
| Pizza | |
| Pyrolytic | |
| Fan grill | |
| Maxi grill | |
| Pastry bake | |
| Classic bake | |
| Vent Bake |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 4.25 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Other Features
| Number of shelf positions | 8 |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Touch controls |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Cool touch door |
Volume
| Oven Volume | 115 L |
|---|
Other
| Oven Timer | |
|---|---|
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9415112818664 |
| Combination Steam Ovens | |
| Design Collection | Fisher & Paykel Contemporary |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 76cm Contemporary Pyrolytic Built-In Oven OB76SDPTDB1
$8,499
| Oven Volume | 115 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 7 Contemporary Pyrolytic Oven OB60SD9PLX1
$2,699
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 7 60cm Contemporary Pyrolytic Built-In Oven OB60SD13PLX1
$3,299
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 7 Pyrolytic Built-In Oven Stainless Steel OB60SD9PX2
$2,099
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 7 60cm Minimal Pyrolytic Built-In Oven Black Glass OB60SM16PLB1
$3,799
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 7 Pyrolytic Built in Oven- Grey Glass OB60SM16PLG1
$3,799
| Power (W) | 3000 W |
|---|---|
| Oven Volume | 85 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 7 Contemporary Pyrolytic Built-In Oven Stainless Steel OB60SD16PLX1
$3,499
| Power (W) | 3300 W |
|---|---|
| Oven Volume | 85 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Contemporary Pyrolytic Built-In Oven OB60SDPTDX2
$5,299
| Power (W) | 3600 W |
|---|---|
| Oven Volume | 85 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Fisher & Paykel 60cm Series 7 Minimal Pyrolytic Built-In Oven Black Glass OB60SM11PLB1
$2,999
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
26 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 26 reviews
Most Recent
Lovn my new Oven
[This review was collected as part of a promotion.] Loving my new oven after having to replace my old Fisher & Paykel Pyrolytic oven after appr 20 years.
It has a really nice modern look I chose all black which looks great.
Another pro is that it’s 76cm offers a lot wider in shelf space to hold two trays per rack.
It fitted into the same cabinetry without having to make alterations too .
Series 9 Oven - Fantastic
[This review was collected as part of a promotion.] The 76cm Series 9 Pyrolytic Oven has been fantastic! It looks brilliant installed and is a high class / high quality finish. Couldn't be happier.
Versatile oven with a large capacity
[This review was collected as part of a promotion.] A very capable oven with a huge capacity and lots of features. However, probably because of its size, it does take quite a long time to come up to temperature.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
