The Falcon Nexus SE 110cm induction freestanding cooker is the ultimate kitchen solution, with full functionality and stunning sophistication.
In total, there are four cooking cavities – a separate electric deluxe glide-out grill, multi-function electric oven, fan forced electric oven, and a dedicated slow cook oven. On top of the unit you’ll find the spacious induction cooktop boasting five cooking zones. Induction technology will result in rapid heating and precise control, making it easy for you to actualise your culinary dreams. Overall, these elements give you the full freedom to entertain a crowd or feed a hungry family, with no limits on your needs whether you’re roasting, baking, boiling, grilling, or searing.
This model boasts a stylish slate finish, complemented with chrome fittings. Finishes are also available in Ivory, Stainless Steel, or Black, depending on the look and feel you’re going for.
In total, there are four cooking cavities – a separate electric deluxe glide-out grill, multi-function electric oven, fan forced electric oven, and a dedicated slow cook oven. On top of the unit you’ll find the spacious induction cooktop boasting five cooking zones. Induction technology will result in rapid heating and precise control, making it easy for you to actualise your culinary dreams. Overall, these elements give you the full freedom to entertain a crowd or feed a hungry family, with no limits on your needs whether you’re roasting, baking, boiling, grilling, or searing.
This model boasts a stylish slate finish, complemented with chrome fittings. Finishes are also available in Ivory, Stainless Steel, or Black, depending on the look and feel you’re going for.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | NEXSE110EISL |
| Weight (kg) | 150 kg |
| Depth (mm) | 648 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Finish Colour | Slate |
| Notes | Depth includes handles, depth without handles 608mm. Each oven has a volume of 79L, with a combined volume of 158L. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Slate with Chrome fittings |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and Labor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Flexible zones |
Functions
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Base heat | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Fan assisted |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 15.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 68 A |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Residual heat indicator |
Burners
| Number of cooking zones | 8 |
|---|
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 158 L |
|---|
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
Other
| Multi Function | |
|---|---|
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Nexus |
| Oven Functions | Base heat, browning element, conventional oven, defrost, fan assisted, fanned grilling, fan oven. |
| EAN | 5028683118558 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 110cm Nexus SE Freestanding Electric Oven/Stove Slate and Chrome NEXSE110EISL
$16,995
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Steam Freestanding Electric Oven/Stove Black and Chrome NEX110SOEIBL
$19,995
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Freestanding Electric Oven/Stove NEX110EISL
$15,995
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Black and Chrome CDL90EIBLC
$13,695
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus SE Induction Oven/Stove Charcoal Black and Chrome NEXSE110EICB
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon Nexus Steam 110cm Freestanding Electric Oven/Stove Ivory NEX110SOEIIV
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Mineral Green and Brass CDL90EIMGB
$14,195
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Freestanding Electric Oven/Stove White and Nexus NEX110EIWH
$15,995
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove White CDL110EIWHC
$15,495
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
