The Falcon Nexus SE 110cm freestanding dual fuel cooker is the ultimate kitchen solution, with full functionality and stunning sophistication.
In total, there are four cooking cavities – separate electric deluxe glide-out grill, multi-function electric oven, fan forced electric oven, and a dedicated slow cook oven On top of the unit you’ll find the spacious multi-fuel cooktop with five gas burners and two ceramic cooking zones with multi-zone. Overall, these elements give you the full freedom to entertain a crowd or feed a hungry family, with no limits on your needs whether you’re roasting, baking, boiling, grilling, or searing.
This model boasts a stylish black finish, complemented with chrome fittings. Finishes are also available in Slate, Stainless Steel, or Ivory, depending on the look and feel you’re going for.
In total, there are four cooking cavities – separate electric deluxe glide-out grill, multi-function electric oven, fan forced electric oven, and a dedicated slow cook oven On top of the unit you’ll find the spacious multi-fuel cooktop with five gas burners and two ceramic cooking zones with multi-zone. Overall, these elements give you the full freedom to entertain a crowd or feed a hungry family, with no limits on your needs whether you’re roasting, baking, boiling, grilling, or searing.
This model boasts a stylish black finish, complemented with chrome fittings. Finishes are also available in Slate, Stainless Steel, or Ivory, depending on the look and feel you’re going for.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | NEXSE110DFCB |
| Weight (kg) | 145 kg |
| Depth (mm) | 648 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 1092 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Depth is including handles. Depth without handles is 608mm. Height is also adjustable down to 905mm. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Charcoal black with Satin Chrome fittings |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 7 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 240 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Double Oven |
Functions
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Base heat | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Fan assisted |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 158 L |
|---|
Safety Features
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Flame failure protection |
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Oven capacity | 158 L |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Nexus |
| Oven Functions | 8 |
| EAN | 5028683125914 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falcon 110cm Nexus SE Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Charcoal Black and Chrome NEXSE110DFCB
$15,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Cranberry Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFCYB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe White Dual Fuel Freestanding Oven CDL110DFWHB
$13,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove China Blue and Nickel ELS90DFCA
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Royal Blue Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFRBB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove White and Chrome NEX90DFWH
$12,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Series Freestanding Dual Fuel Oven/Stove NEXSE110DFIV
$15,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Cream and Chrome CDL90DFCRC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Cranberry and Chrome CDL110DFCYC
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
