Falcon is one of the world’s leading cooker brands, and this Nexus 110cm Freestanding unit does not disappoint, delivering superb cooking experiences and intuitive usability.
The cooktop uses induction technology, which generates heat directly into your cookware, instead of heating the cooktop itself. This achieves rapid heating, efficient energy-use, and a safe kitchen environment. There are five induction cooking zones for versatile cooking of multiple dishes. The sleek, smooth surface looks super modern and is simple to keep clean.
There are two spacious oven cavities, each boasting 73L of capacity and multi-functionality. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
The cooktop uses induction technology, which generates heat directly into your cookware, instead of heating the cooktop itself. This achieves rapid heating, efficient energy-use, and a safe kitchen environment. There are five induction cooking zones for versatile cooking of multiple dishes. The sleek, smooth surface looks super modern and is simple to keep clean.
There are two spacious oven cavities, each boasting 73L of capacity and multi-functionality. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | NEX110EIWH |
| Depth (mm) | 648 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Accessories included | Separate storage drawer: Bread proving drawer and Handy rack |
| Finish Colour | White |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Oven fuel & size LH/RH: Electric 73 / Electric 73 Oven type LH/RH: Multi Function / Fan Oven 5 Induction cooktop zones Cook & clean oven liners: Rear & Sides (Both ovens) Programmable oven: Left hand Rear vented ovens Browning element Programmable clock: Left hand oven Double glass door glazing Side opening door - LH / RH: Porthole / Solid door Slow cook Defrost Chrome fitting only |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Minute timer |
| Easy clean cooking surface |
Functions
| Number of Functions | 3 |
|---|---|
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Steam clean | |
| Browning Element | |
| Slow cooking |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Fuse Protection | |
| Thermal overload protection | |
| Flame failure protection | |
| Residual heat indicator |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 146 L |
|---|
Electrical Connection
| Connected load | 15 kW |
|---|---|
| Maximum current rating | 63 A |
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
Other
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Stove |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Nexus |
| EAN | 5028683112068 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 110cm Nexus Freestanding Electric Oven/Stove White and Nexus NEX110EIWH
$15,995
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Electric Oven/Stove Slate and Chrome NEX90EISL
$14,495
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Steam Freestanding Electric Oven/Stove Stainless Steel and Chrome NEX110SOEISS
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Slate Induction Classic Deluxe Freestanding Oven CDL110EISLB
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Steam Freestanding Electric Oven/Stove Slate and Chrome NEX110SOEISL
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Series Freestanding Electric Oven/Stove NEXSE110EIIV
$16,995
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove White CDL110EIWHC
$15,495
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Cream and Brass CDL90EICRB
$14,195
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Steam Freestanding Electric Oven/Stove Black and Chrome NEX110SOEIBL
$19,995
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
