Falcon is one of the world’s leading cooker brands, and this Nexus 110cm Freestanding unit does not disappoint, delivering superb cooking experiences and intuitive usability.
The cooktop features five gas burners including a multi-ring wok burner, ideal for rapid heating and those sizzling stir frys. The spacious surface allows for easy cooking of multiple dishes at once. For added safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning that if a flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut.
There are two spacious oven cavities, each boasting 73L of capacity. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all of your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
The cooktop features five gas burners including a multi-ring wok burner, ideal for rapid heating and those sizzling stir frys. The spacious surface allows for easy cooking of multiple dishes at once. For added safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning that if a flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut.
There are two spacious oven cavities, each boasting 73L of capacity. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all of your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | NEX110DFSS |
| Depth (mm) | 608 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 1092 mm |
| Accessories included | Separate storage drawer: Bread proving drawer and Handy rack |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Oven fuel & size LH/RH: Electric 73 / Electric 73 Oven type LH/RH: Multi Function / Fan Oven 5 Gas burners Multi ring wok burner Cook & clean oven liners: Rear & Sides (Both ovens) Programmable oven: Left hand Rear vented ovens Griddle plate: Multi zone ceramic Wok cradle Browning element Cast iron pan supports Programmable clock: Left hand oven Double glass door glazing Side opening door - LH / RH: Porthole / Porthole Slow cook Defrost Brushed chrome fitting only |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Minute timer |
Functions
| Number of Functions | 3 |
|---|---|
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Steam clean | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Slow cooking |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Fuse Protection | |
| Thermal overload protection | |
| Flame failure protection | |
| Residual heat indicator | |
| Double glazed door |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 146 L |
|---|
Electrical Connection
| Maximum current rating | 43.48 A |
|---|
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Stove |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Nexus |
| EAN | 5028683112105 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 110cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Stainless Steel and Nickel NEX110DFSS
$14,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL110DFRPB
$13,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Mineral Green and Nickel ELS90DFMG
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Racing Green and Chrome CDL90DFRGC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove ELS90DFRD
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Slate and Nickel NEX110DFSL
$14,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Stone Blue and Chrome CDL90DFSBC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove China Blue and Nickel ELS90DFCA
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Stone Blue Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFSBB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
