Falcon is one of the world’s leading cooker brands, and this stylish Classic Deluxe 90cm Freestanding Dual Fuel unit does not disappoint, delivering superb cooking experiences and intuitive usability.
The cooktop features five gas burners including a multi-ring wok burner, ideal for rapid heating and those sizzling stir frys. The spacious surface allows for easy cooking of multiple dishes at once. For added safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning that if a flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut.
There are two spacious oven cavities, with 73L of capacity in the left hand oven, and 67L in the other. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all of your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
The cooktop features five gas burners including a multi-ring wok burner, ideal for rapid heating and those sizzling stir frys. The spacious surface allows for easy cooking of multiple dishes at once. For added safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning that if a flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut.
There are two spacious oven cavities, with 73L of capacity in the left hand oven, and 67L in the other. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all of your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | CDL90DFSBC |
| Weight (kg) | 111 kg |
| Depth (mm) | 670 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | Handyrack |
| Cooktop Material | Ceramic |
| Finish Colour | Blue |
| Notes | Depth is including handles. Depth without handles is 608mm. Height is also adjustable down to 905mm. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stone Blue with Chrome fittings |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 240 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Timer | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Double Oven |
Functions
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Rapid Heat | |
| Base heat | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Slow cooking |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Flame failure protection |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 146 L |
|---|
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Oven capacity | 146 L |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Classic Deluxe |
| Oven Functions | 8 |
| EAN | 5028683127567 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Stone Blue and Chrome CDL90DFSBC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Mineral Green and Chrome CDL90DFMGC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PROP110DFFGB
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 153 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Black and Chrome CDL110DFBLC
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PROP110DFSS
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 153 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Cranberry Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFCYB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove White and Chrome NEX90DFWH
$12,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Olive Green and Chrome CDL90DFOGC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Royal Blue Dual Fuel Freestanding Oven CDL110DFRBB
$13,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
