

For those who crave the perfect balance of style and performance, the Falcon Classic Deluxe 110cm freestanding induction range delivers on every front. With three distinct cooking cavities—a glide-out grill, a multi-function electric oven, and a fan-forced oven—this range allows you to seamlessly tackle everything from Sunday roasts to delicate desserts. The five induction cooking zones offer rapid, responsive heat, complete with pan detectors and residual heat indicators for added safety and control. Whether you're simmering sauces or searing steaks, this cooker offers the flexibility to bring all your culinary ambitions to life.
Baking enthusiasts will adore the built-in bread proving drawer, ideal for achieving bakery-quality loaves, while also doubling as a convenient storage space. Available in a rich palette of colours and your choice of luxurious brass or chrome fittings, the Classic Deluxe is as much a statement piece as it is a kitchen essential. Its induction technology ensures energy efficiency and precision, only heating when a suitable pan is detected and switching off automatically after ten minutes of inactivity. Combining timeless elegance with cutting-edge features, the Falcon Classic Deluxe is a must-have for any kitchen that values both form and function.
Baking enthusiasts will adore the built-in bread proving drawer, ideal for achieving bakery-quality loaves, while also doubling as a convenient storage space. Available in a rich palette of colours and your choice of luxurious brass or chrome fittings, the Classic Deluxe is as much a statement piece as it is a kitchen essential. Its induction technology ensures energy efficiency and precision, only heating when a suitable pan is detected and switching off automatically after ten minutes of inactivity. Combining timeless elegance with cutting-edge features, the Falcon Classic Deluxe is a must-have for any kitchen that values both form and function.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CDL110EISLC |
| Weight (kg) | 136 kg |
| Depth (mm) | 670 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Finish Colour | Slate |
| Notes | Depth ex/inc handles (mm) 608 / 670, Height adjustable 905-930mm |
| Volume - Double Compartment Main (Net) | 79 |
| Volume - Double Compartment Second (Net) | 79 |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Slate with Chrome fittings |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 14 |
| Automatic pan detection | |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Temperature Range - Maximum | 240 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Number of shelves | 4 |
| Fast heat-up | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Double Oven |
Functions
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Dough proving | |
| Rapid Heat | |
| Base heat | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Fan assisted |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 16.1 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 67 A |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door |
Burners
| Number of cooking zones | 5 |
|---|
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 158 L |
|---|
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Falcon Range | Classic Deluxe |
| Fan oven | |
| EAN | 5028683129233 |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Slate CDL110EISLC
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Cream and Brass CDL90EICRB
$14,195
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Steam Freestanding Electric Oven/Stove Slate and Chrome NEX110SOEISL
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 114 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm White Induction Classic Deluxe Freestanding Oven CDL110EIWHB
$15,995
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Series Freestanding Electric Oven/Stove NEXSE110EIIV
$16,995
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Royal Blue and Brass CDL90EIRBB
$14,195
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Induction Oven/Stove Royal Blue and Chrome CDL90EIRBC
$13,695
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Stone Blue Induction Classic Deluxe Freestanding Oven CDL110EISBB
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Electric Oven/Stove Stainless Steel and Chrome NEX90EISS
$14,495
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.