Falcon is one of the world’s leading cooker brands, and this stylish Classic Deluxe 90cm Freestanding Dual Fuel unit does not disappoint, delivering superb cooking experiences and intuitive usability.
The cooktop features five gas burners including a multi-ring wok burner, ideal for rapid heating and those sizzling stir frys. The spacious surface allows for easy cooking of multiple dishes at once. For added safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning that if a flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut.
There are two spacious oven cavities, with 73L of capacity in the left hand oven, and 67L in the other. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all of your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
The cooktop features five gas burners including a multi-ring wok burner, ideal for rapid heating and those sizzling stir frys. The spacious surface allows for easy cooking of multiple dishes at once. For added safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning that if a flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut.
There are two spacious oven cavities, with 73L of capacity in the left hand oven, and 67L in the other. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all of your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | CDL90DFRGB |
| Depth (mm) | 608 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | Griddle plate, wok cradle, handy rack |
| Finish Colour | Green |
| Notes | 650mm Depth includes handle |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Racing green with brass fittings |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ● Oven Fuel & Size LH / RH: Electric 73 / Electric 67 ● Oven Type LH / RH: Multi Function Incl. Rapid / Fan Forced ● Electric dual circuit grill ● 5 Gas burners incl. multi ring wok burner ● Cook & Clean Oven Liners: Rear & Sides (Left hand oven) ● Left hand programmable oven ● Rear vented ovens ● Wok cradle ● Left hand oven programmable clock ● Side opening door - LH / RH Porthole / Solid Door ● 1x Oven light ● Child lock (oven controls): Left hand oven |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Minute timer |
Functions
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Rapid Heat | |
| Base heat | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Fan assisted |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Flame failure protection | |
| Double glazed door |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 140 L |
|---|
Electrical Connection
| Connected load | 8.6 kW |
|---|---|
| Maximum current rating | 36 A |
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 5028683114420 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL90DFRGB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PROP110DFSS
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 153 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove China Blue and Nickel ELS90DFCA
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Steam Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Black and Chrome NEX110SODFBL
$16,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Black and Chrome CDL110DFBLC
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL90DFOGB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Stone Blue Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFSBB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Royal Blue Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFRBB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Cranberry and Chrome CDL110DFCYC
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
