The Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove is a versatile and efficient kitchen appliance that will elevate your cooking experience. With two ovens, including a multifunctional oven on the left and a fan oven on the right, you have plenty of space to cook multiple dishes simultaneously. The left-hand oven also features telescopic runners and two shelves for added convenience. The separate glide-out grill comes with a 2-way trivet, allowing you to grill your food to perfection. The seamless hob boasts three spill areas and five burners, including a multi-ring burner, making it easy to cook a variety of dishes at once. The semi-gloss cast-iron pan supports and wok cradle ensure stability and durability. The oven functions include defrost, fan oven, fanned grilling, fan-assisted, conventional oven, browning element, and base heat, providing you with endless cooking possibilities. With door width handles and towel rails, this oven/stove combines functionality with a sleek design. Upgrade your kitchen with the Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove and enjoy professional-grade cooking at home.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | ELS90DFCR |
| Depth (mm) | 648 mm |
| Height (mm) | 935 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | Telescopic runners – 2 shelves (left hand oven only), Separate glide-out grill with 2-way trivet (dual-circuit) |
| Finish Colour | Cream |
| Notes | Depth is including handles, depth without handles is 621mm. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Cream with nickel fittings. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 3 |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Cooling fan | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
Functions
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Base heat | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Fan assisted |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 32 A |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Volume
| Oven Volume | 146 L |
|---|
(null)
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
Other
| Multi Function | |
|---|---|
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 5028683123828 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove ELS90DFCR
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus SE Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Charcoal Black and Chrome NEXSE110DFCB
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Cream Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFCRB
$11,495
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL90DFRPC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Cream and Chrome CDL110DFCRC
$12,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Black and Chrome CDL90DFBLC
$10,995
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Slate and Nickel NEX110DFSL
$14,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Stainless Steel and Nickel NEX110DFSS
$14,495
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Nexus Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Stainless Steel and Chrome NEX90DFSS
Request Price
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
