A high quality rangehood is an important piece of the kitchen puzzle. It will protect your cabinets from damage and keep your home air clean and healthy. This 110cm Canopy Rangehood from Falcon effectively extracts smoke, fumes, and odours from your cooking at a powerful max rate of 920m3/hr.
Slider controls on the unit make selecting from three speed settings quick and simple. You can also turn on the in-built halogen lighting to clearly illuminate your worktop. Finished in stunning stainless steel, the canopy design of this rangehood offers a sophisticated aesthetic. For added peace of mind, this rangehood comes with a 5 Year manufacturer’s warranty.
Slider controls on the unit make selecting from three speed settings quick and simple. You can also turn on the in-built halogen lighting to clearly illuminate your worktop. Finished in stunning stainless steel, the canopy design of this rangehood offers a sophisticated aesthetic. For added peace of mind, this rangehood comes with a 5 Year manufacturer’s warranty.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | FALHDCP110SS |
| Weight (kg) | 20 kg |
| Depth (mm) | 490 mm |
| Height (mm) | 735 mm |
| Width (mm) | 1098 mm |
| Accessories included | 4 x metal filters, 2 x charcoal filters |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This model can be ducted externally using the optional extra ducting kits available Online to add to your order. |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Body. |
| Rangehood Model Number | FALHDCP110SC |
| Installation Note | Wall Mount Installation |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 920 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Can be recirculated |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Programmable timer | |
| Control type | Slider switch |
| Light type | Halogen |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Clean filter indicator |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
Filters
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Number of filters | 4 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when in operation - low to high | 52 - 70 |
|---|---|
| Noise when working | 70 dB |
Country of Origin
| Origin | Turkey |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 5028683089902 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Falcon 110cm Traditional Canopy Rangehood Stainless Steel FALHDCP110SS
$2,995
| Max Air Capacity | 920 m³/h |
|---|
Falcon 90cm Traditional Canopy Rangehood Stainless Steel FALHDCP90SS FALHDC90SS
$2,495
| Max Air Capacity | 770 m³/h |
|---|
Falcon 110cm Traditional Canopy Rangehood Black FALHDCP110BL
$2,995
| Max Air Capacity | 920 m³/h |
|---|
Falcon 90cm Traditional Canopy Rangehood Black FALHDCP90BL
$2,495
| Max Air Capacity | 770 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
