The cooktop features five gas burners including a multi-ring wok burner, ideal for rapid heating and those sizzling stir frys. The spacious surface allows for easy cooking of multiple dishes at once. For added safety, each burner is fitted with a flame failure device, meaning that if a flame ever goes out, the gas supply will be automatically cut.
There are two spacious oven cavities, each boasting 73L of capacity. This huge total capacity will more than satisfy the whole family, or all of your dinner guests. Separate cavities mean you can cook different types of dishes at once, under different conditions and without flavours intermingling. The effort is taken out of cleaning thanks to catalytic liners within the cavity. These absorb grease splatters during cooking, making for a simpler clean-up later on.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CDL110DFRGC |
| Depth (mm) | 608 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Accessories included | Oven shelves and Handyrack (left-hand oven) |
| Finish Colour | Green |
| Notes | 666mm Depth includes handle |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Racing green finish with chrome fitting |
| Features | Oven Fuel & Size LH / RH: Electric 73 / Electric 73 |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Minute timer |
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Rapid Heat | |
| Base heat | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Steam clean | |
| Fan grill | |
| Browning Element | |
| Fan assisted |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Triple glazed door | |
| Flame failure protection | |
| Residual heat indicator |
| Origin | United Kingdom |
|---|
| Trivets | Cast iron |
|---|---|
| Wok burner |
| Oven Volume | 146 L |
|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Connected load | 10.83 kW |
|---|---|
| Maximum current rating | 46 A |
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 5028683114352 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Falcon 110cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL110DFRGC
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Slate and Chrome CDL90DFSLC
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Royal Blue Dual Fuel Freestanding Oven CDL110DFRBB
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 158 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Royal Blue Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFRBB
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 110cm Classic Deluxe Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Royal Blue and Chrome CDL110DFRBC
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove CDL90DFOGB
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 140 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove ELS90DFRD
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Elise Freestanding Dual Fuel Oven/Stove China Blue and Nickel ELS90DFCA
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Falcon 90cm Classic Deluxe Stone Blue Dual Fuel Freestanding Oven CDL90DFSBB
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 146 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
