





Delonghi Electric Ceramic Heater DCH7092ER
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DCH7092ER |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 3 kg |
| Depth (mm) | 170 mm |
| Height (mm) | 340 mm |
| Width (mm) | 255 mm |
| Power (W) | 2200 W |
| Accessories included | Remote control |
| Finish Colour | Black |
Other Features
| Heater Type | Electric |
|---|---|
| Features |
|
| Remote Control Included | |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Wheels |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Functions
| Plugin convenience | |
|---|---|
| Eco Mode |
Other
| Primary Product Category | Heater |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| Heat Settings | 3 |
| Heating | Yes |
| Oscillation | |
| Remote | |
| Speed Settings | 3 Settings |
| Tower Fan | |
| Flame Effect Heater | |
| EAN | 8004399143067 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
10 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 10 reviews
Most Recent
Ceramic Fan Heater
Super fast delivery & well packed. Heaters are very efficient although slightly noisier than expected but acceptable. ( can't expect a fan heater to be quiet yet still deliver sufficient heating)
So far we are happy with our purchase.
Ceramic Fan Heater
Super fast delivery & well packed. Heaters are very efficient although slightly noisier than expected but acceptable. ( can't expect a fan heater to be quiet yet still deliver sufficient heating)
So far we are happy with our purchase.
Overall good heater
I actually like this heater more than I thought I would. It has a lot of different functions that are quite useful. Works well for a large sized room.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.