The cooktop combines sleek design with powerful performance. It features an Extended FlexInduction Zone for maximum flexibility with large cookware, intuitive DirectSelect Premium controls for quick, easy operation, and a Power Boost option for rapid heating. Integrated sensors like PerfectFry and PerfectCook ensure precise temperature control to prevent burning, overcooking, or boiling over.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | PXY875DE3E |
| Weight (kg) | 17.26 kg |
| Depth (mm) | 527 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 816 mm |
| Cooktop Material | Induction Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|---|
Country of Origin
| Origin | Spain |
|---|
Other
| EAN | 4242002939216 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bosch 80cm Series 8 Induction Cooktop Surface Mount with Frame PXY875DE3E
$4,279
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Bosch 90cm Series 6 Induction Cooktop - Black PIV931HC1E
$3,297
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Material | Ceramic Glass |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
| Power (W) | 11100 W |
Bosch 60cm Series 4 Induction Cooktop PUJ611BB5H
$1,299
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 4600 W |
Bosch 60cm Series 8 Induction Cooktop Surface Mount with Frame PXY675DC1E
$3,099
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Bosch 60cm Series 6 Induction Cooktop Black PVS631HC1H
$2,069
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 6900 W |
Bosch 80cm Series 8 Induction Cooktop Surface Mount with Frame PXX875D67E
$7,099
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Bosch 80cm Series 6 Induction Cooktop Black PVS831HC1H
$2,549
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Bosch Series 8 Accentline 80cm Flex Induction Cooktop Black PXV890DV5E
$3,797
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
