Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CTL7181B0 |
|---|---|
| Weight (kg) | 19 kg |
| Depth (mm) | 385 mm |
| Height (mm) | 455 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Accessories included | 1 x Assembly Screws, 1 x Milk Container, 1 x Welcome Box, 1 x Test Strip, 1 x Connection Hose for Milk Frother and 1 x Milk Pipe. |
| Finish Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Temperature Control | Electronic |
Coffee Machine Details
| Coffee Capsule Type | None |
|---|---|
| Bean Capacity | 500 g |
| Programmable Coffee Strength | |
| Pump Pressure | 19 Bar |
| Coffee Machine Type | Built-In |
Electrical Connection
| Length of cord | 1.7 m |
|---|
Other
| Water reservoir | 2.4 L |
|---|---|
| Display Screen | TFT Display |
| EAN | 4242005310340 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bosch Series 8 Built-In Fully Automatic Coffee Machine Black CTL7181B0
$4,499
| Coffee Machine Type | Built-In |
|---|
Bosch Fully Automatic Coffee Machine VeroCup 300 Silver TIS30321RW
$999
| Power (W) | 1700 W |
|---|---|
| Coffee Machine Type | Automatic |
Bosch Series 6 10kg Front Load Washing Machine WGG254Z0AU
$1,949
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 4 9kg Front Load Washing Machine WAN24126AU
$1,549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 6 9kg Heat Pump Dryer WQG24200AU
$1,649
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine WGB25600AU
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-2 of 2 reviews
Most Recent
The best investment!
[This review was collected as part of a promotion.] My parents have had Bosch coffee machines for 20 years. Moving out I knew that was the investment I wanted to make, and I have no regrets. It is the best appliance I own, it is easy to use, easy to maintain and clean. We have never had a problem with it. And the coffee tastes great
Best purchase ever!
[This review was collected as part of a promotion.] Updating our 16 year old inbuilt coffee machine that no longer worked we decided to purchase the BOSCH inbuilt based on reviews and ease of use. Delighted to say we made the right decision as the machine looks totally sleek and just elevated our kitchen renovation with the black facade. The machine is very easy to use and produces a beautiful coffee with so many choices. Love the wifi connection to turn on machine remotely. Best decision we made and would highly recommend!
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
