Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WGB24609AU |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Weight (kg) | 82.6 kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | White |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features | |
| LED Display | |
| Reload |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 225 |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| WiFi-enabled |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 65 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02319 |
Noise Level
| Noise Level Spinning | 75 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 46 dB |
Programs
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Delicate | |
| Wool | |
| Cold Wash | |
| Easy Care | |
| Pre-wash Easy Care | |
| Sports |
Electrical Connection
| Length of cord | 1.6 m |
|---|
Other
| Washing Machine Type | Front load |
|---|---|
| EAN | 4242005473151 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bosch Series 8 9kg Washing Machine Front Loader WGB24609AU
$3,099
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Bosch 9kg Series 4 Front Load Washing Machine WAN28227AU
$1,849
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch 8kg Series 4 Front Load Washing Machine-White WAN28288AU
$1,649
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 2 8kg Front Load Washing Machine WGE03408AU
$1,349
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 8 9kg Front Load Washing Machine WGG24403AU
$2,699
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 6 9kg Front Load Washing Machine with i-DOS WGG244F0AU
$2,099
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine WGH25400AU
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine WGH254A1AU
Request Price
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
