Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WGG244Z9AU |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 74.5 kg |
| Depth (mm) | 598 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | White |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Reload | |
| Lockable Control Panel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 years warranty on motor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| WiFi-enabled |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 78 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02287 |
Noise Level
| Noise Level Washing | 75 dB |
|---|
Programs
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Cold Wash | |
| Easy Care | |
| Whites | |
| Sports |
Country of Origin
| Origin | Spain |
|---|
Electrical Connection
| Length of cord | 1.6 m |
|---|
Other
| Washing Machine Type | Front load |
|---|---|
| EAN | 4242005390922 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bosch Series 6 9kg Front Load Washing Machine WGG244Z9AU
$1,699
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating |
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine WGB25600AU
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 4 9kg Front Load Washing Machine WAN24126AU
$1,549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 6 10kg Front Load Washing Machine WGG254Z0AU
$1,949
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 6 9kg Heat Pump Dryer WQG24200AU
$1,649
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Bosch Fully Automatic Coffee Machine VeroCup 300 Silver TIS30321RW
$999
| Power (W) | 1700 W |
|---|---|
| Coffee Machine Type | Automatic |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
