Engineered for convenience and fabric care, the washing machine features SpeedPerfect technology, reducing wash times by up to 65% when time is limited. Iron Assist uses steam to minimise wrinkles, making clothes easier to iron and helping reduce post-wash effort. The AntiStain system targets common household stains for more effective cleaning, while the AllergyPlus cycle provides a more hygienic wash for sensitive households. Powered by the quiet and efficient EcoSilence Drive motor, the Bosch Series 6 delivers dependable performance with reduced noise, making it ideal for modern everyday living.

Iron Assist Steam Function
Iron Assist uses gentle steam to reduce wrinkles on clothing by up to fifty percent. This feature refreshes garments and significantly reduces ironing time, making it easier to keep clothes looking smooth and ready to wear.

AllergyPlus cycle
The AllergyPlus program delivers an optimally hygienic wash that helps to protect sensitive skin from common allergens and germs. These irritants are reduced as the wash program maintains a constant temperature and utilises extra-thorough rinsing stages.

ActiveWater Plus for improved efficiency
Smart sensors in your washing machine detect the load level and adjust water levels to suit the load. By precisely optimising every wash, this efficient machine helps to reduce utility costs and lessen your impact on the environment.

AntiStain Removal System
This machine can tackle four stubborn types of stains with ease - automatically adjusting temperature, drum movement and soaking time to easily remove butter/oil, grass, red wine and blood stains.
Specifications & Manuals
| Model Number | WGG254Z1AU |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 76.5 kg |
| Depth (mm) | 636 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | Depth without door: 590mm. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Anti Crease |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 185 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2.1 m |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C46074 |
| Noise Level Spinning | 73 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 49 dB |
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|---|
| Programs | Wool/Hand wash, Drain/Spin, Cotton, 60°C Easy Care, Delicate/Silk, Single Rinse, AllergyPlus, Sportswear, Shirts, Automatic Stain Removal, Cold wash, and Prewash. |
| Origin | Spain |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Primary Product Category | Washing Machines |
|---|---|
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4242005547326 |
| Efficient Product |
Compare to similar items
Bosch Series 6 10kg Front Load Washing Machine WGG254Z1AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch 9kg Series 4 Front Load Washing Machine WAN28227AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch 8kg Series 4 Front Load Washing Machine-White WAN28288AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 2 8kg Front Load Washing Machine WGE03408AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 8 9kg Front Load Washing Machine WGG24403AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 6 9kg Front Load Washing Machine with i-DOS WGG244F0AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine WGH25400AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine WGH254A1AU
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
20 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
