Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WGG244A0AU |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Height With Lid Open (mm) | 1073 mm |
| Accessories included | 1 x 1500mm Inlet Hose, 1 x 1500mm Drain Outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Notes | Depth excluding door: 590mm |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White cabinet with a Dark fascia see through door. |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Programmable timer | |
| Auto Sensing | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Light type | LED |
| LED Display | |
| Reload | |
| Temperature Control | Electronic |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10-year Parts-Only Warranty on the Motor. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 215 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2300 kW |
| Maximum current rating | 9.5 A |
| Length of cord | 1.6 m |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| AddWash |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 78 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02222 |
Noise Level
| Noise Level Spinning | 74 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 45 dB |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Notes
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
Other
| Primary Product Category | Front Loader Washing Machines |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4242005337019 |
| Eco Program | |
| Efficient Product |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bosch Series 8 9kg Front Load Washing Machine with i-DOS WGG244A0AU
$2,299
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine WGB25600AU
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 4 8kg Heat Pump Tumble Dryer WTH83001AU
$1,449
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Bosch Fully Automatic Coffee Machine VeroCup 300 Silver TIS30321RW
$999
| Power (W) | 1700 W |
|---|---|
| Coffee Machine Type | Automatic |
Bosch Series 4 9kg Front Load Washing Machine WAN24126AU
$1,549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 6 9kg Heat Pump Dryer WQG24200AU
$1,649
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
187 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 187 reviews
Most Recent
A Great Machine
We are delighted with our new Bosch Series 8 9kg Front Load Washing Machine with i-DOS WGG244A0AU - it's super efficient, it's super quiet, and the i-DOS is fantastic!
CUSTOMER SERVICE
love the service at Winnings brookvale, when i needed a washing machine quickly ,I had a new one within 24hrs, and they offered to price check all other stores, so we got the best price, they were very helpful and went above and beyond to help me.
Thanks Winnings
Quiet and no fuss
[This review was collected as part of a promotion.] The iDOS feature is great as the family can just throw the clothes in, choose the wash type and hit go. No messy detergent spills and thinking about how much to pour in.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
