Specifications & Manuals
| Model Number | VBD578FS0 |
|---|---|
| Weight (kg) | 51 kg |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 594 mm |
| Width (mm) | 896 mm |
| Power (W) | 4200 W |
| Accessories included | 1 x Telescopic Runner, |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** This oven requires to be Hardwired by a qualified electrician .** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Brushed Stainless Steel Control Panel & Handle / Black See through Oven Door Panel. |
| Interior finish | Enamel |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Auto Power Off | |
| Automatic power off | |
| Residual heat indicator | |
| Safety switch off | |
| Cool touch door |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 280 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Sabbath mode |
| Cut Out Note | This model is able to be Wall mounted or placed under your Kitchen Benchtop for installation. |
|---|
| Number of Functions | 10 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| CircoTherm Eco | |
| Hot air grilling | |
| Full grill | |
| Top and bottom heating | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| CircoTherm | |
| Pizza | |
| Pyrolytic | |
| Fan assisted | |
| Hot air | |
| Rotisserie |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 4.2 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 17.5 A |
| Length of cord | 1.15 m |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 112 L |
|---|---|
| Volume Note | Net volumes quoted |
| WiFi |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Pyrolytic Ovens |
| Oven capacity | 112 L |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 112 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 4242005051861 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Bosch 90cm Series 6 Pyrolytic Built-In Oven Stainless Steel VBD578FS0
| Power (W) | 4200 W |
|---|---|
| Oven Volume | 112 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bosch 60cm Series 6 Pyrolytic Built-in Oven Black HBA572EB3A
| Power (W) | 3600 W |
|---|---|
| Oven Volume | 71 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bosch 60cm Series 6 Pyrolytic Built-in Oven Stainless Steel HBA572ES3A
| Power (W) | 3600 W |
|---|---|
| Oven Volume | 71 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bosch 60cm Series 4 Pyrolytic Oven-Black HBA574EB3A
| Power (W) | 3600 W |
|---|---|
| Oven Volume | 71 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bosch 60cm Series 8 Black Pyrolytic Built-in Oven HBG776KB1A
| Power (W) | 3600 W |
|---|---|
| Oven Volume | 71 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bosch 60cm Series 8 Built-in Pyrolytic Multifunction Oven Black HBG976MB1A
| Power (W) | 3600 W |
|---|---|
| Oven Volume | 71 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bosch 60cm Pyrolytic Built-in Oven with Steam Function Black HRG572EB3A
| Power (W) | 3600 W |
|---|---|
| Oven Volume | 71 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
30 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
