Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WNA254U1AU |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Drying capacity | 5 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 81 kg |
| Depth (mm) | 635 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Accessories included | 1 x 1500mm Cold Water Inlet Hose, 1 x 1500mm Drain Outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/Chrome, Black and Grey Door Facia Panel. |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Balance | |
| Sensor Dry |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on EcoSilence Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating Wash | 4.5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 3 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 2.1 m |
Programs
| Super Quick | |
|---|---|
| Number of Programs | 14 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Refresh | |
| Delicate | |
| Intensive Dry | |
| Rinse | |
| Easy Care | |
| Wool In Basket | |
| Heavy Wash | |
| Drain Only | |
| Down Wear | |
| Drain and Spin | |
| E-Cotton | |
| Mixed | |
| Hygiene Wash | |
| Vapour Refresh | |
| My Cycle | |
| Hygienic | |
| Time Dry | |
| Rinse and Spin | |
| Wash and Dry |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Overflow Protection |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01966 |
Noise Level
| Noise Level Spinning | 74 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 52 dB |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Smart Features
| Auto Load Sensing |
|---|
Functions
| Allergy |
|---|
Other
| Primary Product Category | Washer Dryer Combo |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Water consumption | 86 L |
| WELS Star Rating | 4.5 |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4242005246199 |
| Eco Program | |
| Wool Finish |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bosch Series 6 10kg/5kg Washer Dryer Combo WNA254U1AU
$2,149
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Series 4 8kg Heat Pump Tumble Dryer WTH83001AU
$1,449
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Bosch Series 4 9kg Front Load Washing Machine WAN24126AU
$1,549
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Bosch Series 6 9kg Heat Pump Dryer WQG24200AU
$1,649
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Bosch Series 8 10kg Front Load Washing Machine WGB25600AU
$2,599
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
Bosch Fully Automatic Coffee Machine VeroCup 300 Silver TIS30321RW
$999
| Power (W) | 1700 W |
|---|---|
| Coffee Machine Type | Automatic |
342 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 342 reviews
Most Recent
Great Washer/Dryer
Absolutely thrilled with my new Bosch washer/dryer. It is easy to use and is so much quieter than my last one, I barely knew it was running. Fairly quick timing for a wash and dry cycle (2.5hrs) and a fast 1 hour wash dry is an option. Handy features like being able to add in more washing once the cycle has started, being able to soak clothes and then add more before the wash cycle starts are helpful. Great price as well. Overall I'm really happy with my new machine and the service I got with Appliances Online :)
Great quality and works well
The washing machine and dryer are good quality and pleasingly quiet, the dryer works well, although on auto dry it seems to be still a little damp, so I just put it on for an extra 20mins manual and that sorts it out. I was unsure about the combo, but happy I bought it, as so much space is saved to do the same job.
Great as long as you dont mind the smell
We have had one of these for a couple of months. The washing part is fine, no issues. However the dryer part (which we use irregularly) did have a pretty acrid smell at first use. which did get into the clothes. We did get a service appointment, and the techncian reckoned the machine is fine. From then on we just have a lingering slight smell throughout the house when its drying. Its just something to be aware of when considering a purchase.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
