Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | DHL555BAU |
| Weight (kg) | 7 kg |
| Depth (mm) | 380 mm |
| Height (mm) | 255 mm |
| Width (mm) | 530 mm |
| Power (W) | 240 W |
| Accessories included | 2 x Mesh Filters, |
| Finish Colour | Metallic Finish |
| Notes | This model can be ducted externally using the optional extra ducting kits available Online to add to your order.
|
| Finish Colour Description | Metallic Under Facia Finish / Grey Cabinet |
| Rangehood Model Number | DHL555BAU |
| Installation Note | Under cupboard Installation |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features | ● Bosch DHL555BAU 53cm Serie 4 Under Cupboard Rangehood. ● Steel body, metallic finish. ● Powerful twin motor. ● 3 power settings plus intensive setting. ● 2 x 20W 20W halogen lights. ● Sliding switch control controls for power and light. ● 2 dishwasher-safe metal grease filters. ● On / Off indicator lights. |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Slider switch |
| Light type | Halogen |
| Motor Type | Twin |
| Clean filter indicator |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.3 m |
Safety Features
| Automatic power off | |
|---|---|
| Thermal overload protection |
Filters
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when in operation - low to high | 41 - 59 |
|---|---|
| Noise when working | 59 dB |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 4242002527093 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Bosch 53cm Series 4 Under Cupboard Rangehood DHL555BAU
$879
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 240 W |
Bosch Series 6 52cm Integrated Undermount Rangehood Black DLN56AC60A
$999
| Max Air Capacity | 645 m³/h |
|---|
Bosch Series 6 70cm Integrated Undermount Rangehood Black DLN77AC60A
$1,469
| Max Air Capacity | 595 m³/h |
|---|
Bosch Series 8 86cm Integrated Undermount Rangehood Black DLN88PC60A
$1,789
| Max Air Capacity | 820 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 172 W |
11 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 11 reviews
Most Recent
Great Supplier
Best appliance company to deal with. Easy to buy and easy to return goods.
Bosch rangehood
[This review was collected as part of a promotion.] I recently had to get a new rangehood when my old one stopped working. I needed to find something that would fit in the existing compact space, and settled on the Bosch I love the great light from the LEDs that provide penetration into the back of the corner space. The sliding fan control is excellent and a lot easier to use than the old buttons that would often get stuck. The suction is also very good, although it is fairly noisy on the higher settings. Cleaning is a lot easier too.
Sandy
Works well! Very efficient. Pleased with my purchase.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
