



Billi Home C Chilled Filtered Water with Round Slimline Dispenser Matte Black 913000RMBNZ
This Billi tap provides your home with chilled water on command, at the simple pull of its minimalist side lever. The water temperature is adjustable, which is useful if someone in your household has particularly sensitive teeth.
Billi has partnered with Pentair Everpure to offer the most technologically advanced filtration. You can enjoy healthy, pure water that’s free of sediment and chemicals, with a higher flow rate and a lower pressure drop. Changing the filter is made simple thanks to Billi’s swing-change system.
This is an ideal tap if you’re looking to save space underneath your bench, with a much smaller footprint than other filtered taps on the market. Despite this, it can still provide sixty cups of chilled water per hour.
Billi has partnered with Pentair Everpure to offer the most technologically advanced filtration. You can enjoy healthy, pure water that’s free of sediment and chemicals, with a higher flow rate and a lower pressure drop. Changing the filter is made simple thanks to Billi’s swing-change system.
This is an ideal tap if you’re looking to save space underneath your bench, with a much smaller footprint than other filtered taps on the market. Despite this, it can still provide sixty cups of chilled water per hour.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 913000RMBNZ |
|---|---|
| Weight (kg) | 4 kg |
| Depth (mm) | 398 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Matte Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Other
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|---|
| EAN | 9357637043629 |
Compare to similar items
Billi Home C Chilled Filtered Water with Round Slimline Dispenser Matte Black 913000RMBNZ
$3,469
| Filtered Tap Type | Chilled Only |
|---|
Billi B-5000 Boiling Chilled & Sparkling Filtered Water with XL Levered Dispenser Brushed Rose Gold 915100LBRGNZ
$6,919
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Billi B-5000 Boiling Chilled and Sparkling Filtered Water with XL Levered Dispenser 915100LCH
$6,169
Billi B-5000 Boiling Chilled & Sparkling Filtered Water with XL Levered Dispenser Brushed 915100LBRNZ
$6,499
| Filtered Tap Type | Boiling, Chilled & Sparkling |
|---|
Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH
$4,969
| Sparkling | |
|---|---|
| Filtered Tap Type | Boiling & Chilled |
Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCHNZ
$639
| Filtered Tap Type | Filtered Only |
|---|
Billi Home CS Chilled and Sparkling Filtered Water with Dual Levered Slimline Dispenser Brushed 913100DBRNZ
$4,099
| Filtered Tap Type | Chilled & Sparkling |
|---|
Billi Home BCS XL Boiling/Chilled/Sparkling Filtered Water Brushed 925100LBR
$6,869
| Sparkling |
|---|
Billi Home BA Boiling & Ambient Filtered Water XL Lever Tap Brushed 914000LBRNZ
$3,399
| Filtered Tap Type | Boiling & Ambient |
|---|
11 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 11 reviews
Most Recent
Refreshing & Enjoyable!
The product is of good quality, and the lever construction is strong. The sparkling water has a nice amount of bubble consistency and is smooth to swallow. The chilled water temperature is comfortable to swallow without being too cold.
best cooling water you can get
Amazing product & amazing services, very helpful, high quality & modern design , just we love it 😍
Billi 913000RCH B-3000 Chilled
Excellent product, good service. Works well. Installation went very smooth and no problems so far. As good as, if not better than my Zip.
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.