Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BBM450X |
|---|---|
| Weight (kg) | 82.5 kg |
| Depth (mm) | 701 mm |
| Height (mm) | 1720 mm |
| Width (mm) | 704 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Plumbing required | No |
Other Features
| Fridge Type | Bottom Mount Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Years + 3 Years by Registration. 10 Years on Inverter Compressor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 450 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 317 L |
| Freezer Volume | 133 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
Country of Origin
| Origin | Turkey |
|---|
Other
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Fridge |
| Energy consumption | 335 Kwh |
| Ice Cube Tray | |
| Cheap | |
| EAN | 8690842158278 |
| Frost Control | Frost Free |
351 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 351 reviews
Most Recent
Awesome appliance
Great fridge for a family of 5. Easy to clean and odour setting is great.
Beko Refrigerator
This is a good sized fridge for a
family of 6. It is very quiet when running
Happy customer!
Great fridge! Nice and compact.
Hard to clean the tray over the vege drawers (under the glass slider).
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
