The Studio Saga Cast Sink Mixer is durable and made to last in one of the most used rooms in the home. A cast body eliminates grooves and joins, creating a seamless look and the organic paddle handle design suits a variety of kitchen and laundry designs. Perfect for any kitchen or laundry need, new build, or quick update.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FD1802-0GAA111AA |
|---|---|
| Weight (kg) | 3.3 kg |
| Height (mm) | 186 mm |
| Width (mm) | 57 mm |
| Bowl Type | No Bowl |
| Finish Colour | Chrome |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Features | - Recommended pressure range: 150 - 500kPa
- Max continuous working pressure: 500kPa
- Max continuous working temperature: 50 degrees Celsius
- Suitable for storage tank hot water: Yes
- Suitable for continuous flow hot water: Yes
- Suitable for gravity feed hot water: No |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Product Warranty is 10 years, labour 12 months. |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 7.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | 0050 |
Country of Origin
| Origin | Korea |
|---|
Other
| Filtered Tap Type | Ambient Only |
|---|---|
| EAN | 8807632117913 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
