Stay warm and cosy during cold winter nights with Sheffield's Single Electric Blanket. Featuring three heat settings, you can easily adjust the temperature with the fixed controller. Made from 100% polyester fabric, the blanket is soft and comfortable, while the convenient tie tabs keep it securely in place.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PLA0354 |
|---|---|
| Weight (kg) | 0.9 kg |
| Height (mm) | 34.5 mm |
| Width (mm) | 36 mm |
| Length (mm) | 4 mm |
| Finish Colour | White |
Other Features
| Heater Type | Electric |
|---|---|
| Portable |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 9421026310231 |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
