

Panasonic 44L Cyclonic Inverter Microwave Oven NN-SD79LSQPQ
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | NN-SD79LSQPQ |
|---|---|
| Depth (mm) | 493 mm |
| Height (mm) | 304 mm |
| Width (mm) | 555 mm |
| Microwave Volume | 44 L |
| Power (W) | 1100 W |
| Accessories included | 1 x Glass Turntable, 1 x Turntable Ring. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** An Australian 10 Amp Plug & Lead Attached** |
| Turntable size | 380 mm |
| Finish Colour Description | Stainless Steel with Black Mirrored Screen |
| Interior finish | Painted Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | 1 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Power levels | 11 |
Functions
| Number of Functions | 9 |
|---|---|
| Steam | |
| Inverter Microwave | |
| Auto cook | |
| Defrost | |
| Quick start | |
| Steam Microwave | |
| Microwave |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
Other
| EAN | 8887549832017 |
|---|
83 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark 1-3 of 83 reviews
Most Recent
Perfect for what is needed
[This review was collected as part of a promotion.] Bought this as and works perfectly and will continue to use panansonic
Good size .
[This review was collected as part of a promotion.] I brought this 2 weeks ago. Controls easy to use. Large inside easily fit a rectangle baking dish. I use every day would recommend this microwave.
Great feature
[This review was collected as part of a promotion.] I just bought it today and so far I am so happy to have this product. Nice outfit and functional. Hope it can be my best kitchen mate 😉
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.