The Hitachi 638L 4 Door French Door Fridge combines generous storage capacity with a sleek, modern design. With 638L of usable space and flexible compartments, it makes organising groceries simple. An inverter compressor with dual fan cooling helps maintain consistent temperatures throughout the fridge, keeping food fresher for longer while operating efficiently. The stylish mirror glass finish adds a premium touch to any contemporary kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | RWB640VT0XMIR |
|---|---|
| Depth (mm) | 720 mm |
| Height (mm) | 1840 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | Egg Tray (28 eggs) |
| Finish Colour Description | Mirror Glass |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Years Full Warranty + 10 Years Compressor Warranty |
Volume
| Total Volume | 569 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 372 L |
| Freezer Volume | 197 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 464 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Frost Free | |
| Twist ice maker |
Electrical Connection
| Length of cord | 2.3 m |
|---|
Other
| EAN | 4549873116785 |
|---|
Compare to similar items
Hitachi 638L French Door Fridge Mirror Glass RWB640VT0XMIR
$3,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Frost Free |
Hitachi 670L Multi Drawer French Door Refrigerator Crystal Black Glass R-GW670TAXK
$5,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Hitachi 670L Multi Drawer French Door Refrigerator Crystal White Glass R-GW670TAXW
$5,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Hitachi 638L 4 Door French Door Fridge Glass Matte White RWB640VT0XMGW
$3,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Frost Free |
Hitachi 735L Multi Drawer French Door Refrigerator Crystal Mirror Glass RZX740RAX
$5,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
