Keep your food fresher for longer with the Hitachi 638L 4 Door French Door Fridge, designed with generous storage and flexible organisation. Its inverter compressor and dual fan cooling system deliver efficient, consistent cooling throughout the fridge. A versatile Selectable Zone offers four temperature settings - Refrigerator, Chill/Meat, Soft Freeze, and Freezer - allowing you to adapt the space to suit your storage needs. With a Triple Power Filter to help reduce odours, bright LED interior lighting, and durable tempered glass shelves, it provides convenient, reliable food storage for the modern kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | RWB640VT0GBK |
|---|---|
| Weight (kg) | 124 kg |
| Depth (mm) | 720 mm |
| Height (mm) | 1840 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | Egg Tray (28 eggs) |
| Finish Colour Description | Glass Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Years Full Warranty + 10 Years Compressor Warranty |
Volume
| Total Volume | 569 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 372 L |
| Freezer Volume | 197 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 542 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
Electrical Connection
| Length of cord | 2.3 m |
|---|
Door
| Number of Doors | 4 |
|---|
Other
| EAN | 4549873113777 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Hitachi 670L Multi Drawer French Door Refrigerator Crystal Black Glass R-GW670TAXK
$5,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Hitachi 670L Multi Drawer French Door Refrigerator Crystal White Glass R-GW670TAXW
$5,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Hitachi 638L 4 Door French Door Fridge Glass Matte White RWB640VT0XMGW
$3,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Frost Free |
Hitachi 638L French Door Fridge Mirror Glass RWB640VT0XMIR
$3,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Frost Free |
Hitachi 735L Multi Drawer French Door Refrigerator Crystal Mirror Glass RZX740RAX
$5,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
