



The Hitachi 638L 4 Door French Door Fridge offers generous storage capacity and flexible organisation to suit busy households. With 638L of usable space, multiple compartments, and precise temperature control, it makes it easy to keep groceries neatly stored. A powerful inverter compressor combined with dual fan cooling helps maintain consistent temperatures, keeping food and drinks fresher for longer.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | RWB640VT0XMGW |
|---|---|
| Weight (kg) | 116 kg |
| Depth (mm) | 720 mm |
| Height (mm) | 1840 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | Egg Tray (28 eggs) |
| Finish Colour | Matte White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Years Full Warranty + 10 Years Compressor Warranty |
Volume
| Total Volume | 569 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 372 L |
| Freezer Volume | 197 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Frost Free | |
| Twist ice maker |
Electrical Connection
| Length of cord | 2.3 m |
|---|
Other
| EAN | 4549873116792 |
|---|
Compare to similar items
Hitachi 638L 4 Door French Door Fridge Glass Matte White RWB640VT0XMGW
$3,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Frost Free |
Hitachi 670L Multi Drawer French Door Refrigerator Crystal Black Glass R-GW670TAXK
$5,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Hitachi 670L Multi Drawer French Door Refrigerator Crystal White Glass R-GW670TAXW
$5,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Hitachi 638L French Door Fridge Mirror Glass RWB640VT0XMIR
$3,399
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Frost Free |
Hitachi 735L Multi Drawer French Door Refrigerator Crystal Mirror Glass RZX740RAX
$5,999
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | French Door |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.