






GreenPan Slow Cooker 6L Black CC005723
Create delectable, family-sized meals bursting with flavor using our slow cooker. Achieve mouth-watering results with the touch of a button. Start by searing your food, then slow cook it to perfection, drawing out maximum flavor. This versatile appliance offers easy-to-use presets for Slow Cook, Roast, Brown/Sauté, and Steam. The large LCD screen simplifies setting selection, and its striking design makes it a beautiful countertop addition. Enjoy the cooking process, then benefit from quick cleanup thanks to Thermolon™ Volt, a healthy ceramic non-stick coating engineered for kitchen appliances.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CC005723 |
|---|---|
| Weight (kg) | 5.85 kg |
| Depth (mm) | 34.1 mm |
| Height (mm) | 28.7 mm |
| Width (mm) | 49.8 mm |
| Power (W) | 1350 W |
| Cooking Capacity | 6 L |
| Finish Colour | Black |
| Volume | 6L |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | |
|---|---|
| Wattage | 1350 W |
| Temperature Range - Maximum | 205 °C |
Functions
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Slow cooking |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Volume
| Oven Volume | 6 L |
|---|
Electrical Connection
| Length of cord | 69 m |
|---|
Other
| Dishwasher safe parts | |
|---|---|
| Oven capacity | 6 L |
| Plate Type | Diamond-infused ceramic nonstick |
| Colour | Black |
| EAN | 4895156697572 |
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.