







GreenPan Contact Grill Black CC006848
Unlock a world of flavour on your counter with the multifunctional Contact Grill!
Maximise your countertop cooking with its 7-in-1 design, offering options to Grill, Panini Press, Half Grill, Half Teppanyaki, Flat Grill, Flat Teppanyaki, and even Waffle*.
The grill opens flat, providing ample space for your meals. Easily customise time and temperature settings for each reversible cast aluminum plate with its user-friendly controls.
Cleanup is a breeze, thanks to Thermolon Volt, our innovative ceramic nonstick coating designed specifically for kitchen appliances. Get more from your appliances with GreenPan.
*Waffle plates sold separately.
Maximise your countertop cooking with its 7-in-1 design, offering options to Grill, Panini Press, Half Grill, Half Teppanyaki, Flat Grill, Flat Teppanyaki, and even Waffle*.
The grill opens flat, providing ample space for your meals. Easily customise time and temperature settings for each reversible cast aluminum plate with its user-friendly controls.
Cleanup is a breeze, thanks to Thermolon Volt, our innovative ceramic nonstick coating designed specifically for kitchen appliances. Get more from your appliances with GreenPan.
*Waffle plates sold separately.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CC006848 |
|---|---|
| Weight (kg) | 6.49 kg |
| Depth (mm) | 18.6 mm |
| Height (mm) | 34.6 mm |
| Width (mm) | 35.3 mm |
| Power (W) | 1800 W |
| Finish Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | |
|---|---|
| Wattage | 1800 W |
| Removable drip tray | |
| Programmable timer | |
| Display Panel | LCD |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Variable Temperature |
Functions
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Full grill | |
| Keep warm | |
| Reheat | |
| Half grill |
Display
| Display |
|---|
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Burners
| Teppanyaki Plate |
|---|
Electrical Connection
| Length of cord | 89 m |
|---|
Other
| Quiet | |
|---|---|
| Plate Type | Contact Grill |
| Handheld Mixer | |
| Colour | Black |
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 4894871034341 |
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.