An all-in-one fabric care solution, this 9kg front loader washer dryer combo with Heat Pump technology delivers perfect results for every load. Its generous 18kg washing and 10kg drying capacity makes it ideal for large households, while Heat Pump technology ensures efficient and effective cleaning - no need to switch loads between cycles.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WD1871HG1 |
| Washing capacity | 18 kg |
| Drying capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Weight (kg) | 145 kg |
| Depth (mm) | 813 mm |
| Height (mm) | 1186 mm |
| Width (mm) | 711 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Graphite |
Programs
| Heavy | |
|---|---|
| Sheets | |
| Jeans | |
| Number of Programs | 33 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Quick Dry | |
| Refresh | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Spin | |
| Drum Dry | |
| Towels | |
| Outdoor Care | |
| Programs |
|
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Direct Drive Motor | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating Wash | 5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 9 |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.4 m |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| AddWash |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|
Water Efficiency
| Water Star Rating |
|---|
Connectivity
| WiFi |
|---|
Other
| EAN | 9415112923023 |
|---|
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
